|  IEEE Xplore Digital Library  |  IEEE Standards  |  IEEE Spectrum  |  More Sites IEEE

IEEE-USA Home: Volunteers: Awards

Quick Links

Volunteer Info
IEEE-USA Presidents
Volunteer Leaders
PACE Network
Event Calendar

  Awards & Recognitions
Board of Directors
Governing Documents
U.S. Regions Links
How to Volunteer
Development Support

  Intro to IEEE-USA
IEEE-USA History
Staff Contacts
Staff Profiles
Visiting the DC Office

Awards & Recognition

Harry Diamond Memorial Award

Harry DiamondMr. Harry Diamond was born in Russia on 12 February 1900, and immigrated to the United States as a child. Mr. Diamond enlisted in the United States Army on 14 October 1918, and was honorably discharged on 9 December 1918. He graduated from Massachusetts Institute of Technology in 1922 and completed graduate work at Lehigh University in electrical engineering. He joined the National Bureau of Standards in 1927 and became Chief of the Electronics Division. Later, as Chief of the Ordnance Development Division he was assigned the task of supervising the development of proximity fuzes for nonrotating projectiles such as bombs, rockets, and mortars. It was calculated that a fuze which would explode a projectile near a plane or at some height above a target on the surface would increase lethality. Mr. Diamond, through his vast knowledge in the field of electronics, contributed greatly to the fundamental concept and design of proximity fuzes. He held 16 patents for electronics-related inventions. The Ordnance Development Division, was transferred to the U.S. Army in 1953 and renamed the Diamond Ordnance Fuze Laboratories in honor of Mr. Diamond. It has since been renamed the Harry Diamond Laboratories. Mr. Diamond died in 1948.




Stephen C. Butler
For outstanding contributions and exceptional technical leadership in the field of transducer design
David A. Tonn
For contributions to the advancement of submarine antenna technology
Thomas A. Wettergren
For leadership and innovation in the area of operational and information science for undersea warfare
Baruch Levush
For contributions and leadership in the modeling and design of vacuum electronic devices
Rabinder Nath Madan
For leadership in the development of high resolution tracking sensors for defense systems.

James M. McGarrity

For contributions to the understanding of radiation effects in microelectronics, and to the development of defense electronics for harsh environments.

Dwight Woolard
For contributions and leadership in the discovery and development of novel electronic and optoelectronic devices and systems with emphasis on terahertz frequencies.
Meyya Meyyappan

For distinguished technical contributions and engineering leadership in developing nanotechnology applications in sensors, instrumentation and devices.

Clifford Carter
For distinguished technical contributions and exceptional engineering leadership in the field of sonar signal processing.
Robert K. Parker
For leadership in radio frequency vacuum electronics, and pioneering technical contributions in the fields of intense relativistic electron beam technology, free electron lasers and gyro-amplifiers.
Gregory H. Ames
For his significant technical contributions to the field of fiber optic acoustic sensors.
Hans Joachim Liebe
For pioneering contributions to the microwave spectroscopy of oxygen and water vapor and for the development of models of the complex refractivity of the atmosphere
Robert J. Trew
For technical contributions to the theory and design of microwave power devices, and for his leadership in managing DoD's basic research programs.
Mitra Dutta
For innovative design, characterization and realization of high performance heterostructure optoelectronic devices, and establishment of major research programs in this field.


Gerald M. Borsuk
For his outstanding technical leadership and innovative management skills demonstrated during his many years of service at the U.S. Naval Research Laboratory and in advisory roles to the Department of Defense and other U.S. Government agencies.


Michael A. Stroscio

For pioneering contributions to phonon engineering in electronic structures, for seminal contributions to understand relativistic laser-plasma interactions, and for leadership in establishing programs.


Edward E. Altshuler

For significant contributions to the fields of antennas and propagation, including his original work on the resistive loaded traveling wave linear antenna and subsequent research on loaded monopole antennas.


George G. Harman

For his authoritative contributions to the microelectronics industry in understanding the science and metallurgy of contact bonding and the implementation of this knowledge in device and packaging interconnection.


J. Mark Pullen

For designing and developing a worldwide network supporting distributed simulation and command and control technology for the U. S. Department of Defense.


Martin Misakian

For his conception, development, and implementation of measurements of power frequency electric and magnetic fields, especially his measurement methodology for fields and ion densities near both AC and DC power transmission lines.


Robert A. Kamper

For pioneering the application of superconducting quantum-mechanical principles to metrology, for directing development of advanced cryoelectronics devices, and for guiding and metrology program supporting the lightwave industry.


Freeman D. Shepherd, Jr.

For contributions and leadership in the invention, understanding, development, and application of metal silicide Schottky diode-based infrared imaging sensors.


Harold L. Hughes

For contributions and leadership in the field of radiation hardening of microelectronic devices.


Robert E. Hebner

For development of electrical measurements and standards for the electric utility industry.


William F. Utlaut

For contributions to ionospheric research and leadership in radio science and engineering.


Richark J. Doviak

For contributions to, and applications of, weather radar science.


Carl E. Baum

For outstanding contributions to the knowledge of transient phenomena in electromagnetics.


T. G. Giallorenzi

For contributions to the development of naval electro-optics and optical fiber technology.


Howard S. Jones, Jr.

For development and application of microwave conformal antennas and millimeter-wave components.


Sydney R. Parker

For fundamental contributions in sensitivity analysis, digital filters, and discrete time modeling.


Merrill I. Skolnik

For fundamental contributions to radar system engineering including antennas, bistatic techniques.


Jules Aarons

For contributions to the understanding of trans-iono-spheric wave propagation and its application to satellite communications and navigation.


George Abraham

For development of multi-stable semi-conductor devices and integrated circuits and their application to military system.


Martin Greespance

For contributions to the fields of acoustics and elasticity.


Henry P. Kalmus

For contributions to electronic ordnance systems.


David M. Kerns

For contributions to microwave theory basic to power, impedance and antenna standards and measurements.


Jacob Rabinow

For important inventions in ordnance, computers, and post office automation.


Maxime A. Faget

For contributions to the design and development of Gemini, Apollo and Space Shuttle manned space-craft.


Louis Costrell

For outstanding achievements in nuclear radiation measurement techniques are related instrumentation standardization.


Chester H. Page

For outstanding technical leadership and contributions to ordnance electronics, metrology and standards, and especially in domestic and international standardization of electrical quantities and symbols.


Harold Jacobs

For identification of new bulk semiconductor effects at millimeter waves, with application to the fields of imaging and surveillance.


William B. McLean

For outstanding leadership of developments in guided missiles and undersea exploration and transport.


Arthur H. Guenther

For his contributions to high power pulse techniques to simulate the environmental effects of nuclear weapons explosions, a vital part of the safeguards to the nuclear test ban treaty.


Allen V. Astin

For outstanding contributions and for inspiring technical leadership in instrument and measurement technology.


Maurice Apstein

For contributions to ordnance electronics and inspiring leadership in the work of government laboratories.


Harry I. Davis

For his outstanding contributions in the conception and development of innovations in military electronics.


Rudolf A. Stampfl

For his outstanding technical contribution and his able direction of a highly complex engineering organization that has contributed greatly to the exploration of space.


John J. Egli

For outstanding contribution in government service in the fields of wave propagation, electromagnetic compatibility and advanced radio communications.


George J. Thaler

For his outstanding contributions to the published literature in the area of linear and non-linear feedback control theory.


James R. Wait

For outstanding contributions in the field of electromagnetic wave theory.


Allen H. Schooley

For contributions in government service to radar and electronic research.


William Culshaw

For outstanding accomplishments in the field of microwave optics and interferometry.


Helmut L. Bruekmann

For outstanding contributions to the theory and technology of antennas.


K. A. Norton

For contributions to the understanding of radio wave propagation.


Jack W. Herbstreit

For original research and leadership in radio-wave propagation.


Edward W. Allen, Jr.

For his technical and administrative contributions in the field of radio spectrum utilization.


Geog Goubau

For his many contributions in ionospheric research and circuit theory, and for his discovery of the surface wave transmission principle.


W. S. Hinman, Jr.

For his contributions to the electronic art in the fields of meteorology and proximity fuzes.


Bernard Salzberg

For his contributions of electron tubes, circuits and military electronics.


Harold A. Zahl

For his technical contributions, his long service, and his leadership in the S. Army Signal Corps research program.


Robert M. Page

For outstanding contributions to the development of radar through pioneering work and through sustained efforts over the years.


Newbern Smith

For his fundamental work during a period of many years on radio wave propagation, this work being the basis for the practical use of ionospheric observations in the operation of world-wide communication systems.


Marcel J. E. Golay

For his many contributions in the overall Signal Corps research and development program and particularly for his accomplishments leading toward a reduction in the infrared-radio gap.


Andrew V. Haeff

For his contribution to the study of the interaction of electrons and radiation, and for his contribution to the storage tube art.

| Top of Page | Awards & Recognition Committee | Career & Education | IEEE-USA |

Updated: 3 March 2015
Contact: David Iams,


 Copyright 2015 IEEE

Terms & Conditions - Privacy and Security - Nondiscrimination Policy - Contacts/Info